StoryCode Warsaw #17 | Bots for museums

Muzea coraz częściej wykorzystują w komunikacji i działalności kulturalnej możliwości, jakie przynosi sieć. W jaki sposób mogą korzystać z cyfrowych narzędzi do opowiadania historii? Jak chatboty mogą tworzyć kulturę? Czy można rozmawiać o sztuce ze zmarłymi artystami? I co może być wynikiem hackathonu?

Podczas spotkania StoryCode rozmawiać będziemy o algorytmach w sztuce oraz artystycznym i komunikacyjnym potencjale botów. Zaprezentowane zostaną dwa projekty stworzone dla instytucji kultury: czeski Filla Fulla Chat i aplikacje, które właśnie powstają dla Muzeum Narodowego w Warszawie.

Spotkanie odbywa się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

FILLA FULLA CHAT to aplikacja stworzona przez Lab.SNG na potrzeby wystawy Filla | Fulla: Los artystów w Słowackiej Galerii Narodowej.

Emil Filla (1882 – 1953) oraz Ľudovít Fulla (1902 – 1980) to postacie ikoniczne dla czeskiego i słowackiego modernizmu. Obydwaj artyści poszukiwali nowych, radykalnych sposobów ukazywania świata i myślenia o sztukach wizualnych. Poprzez interaktywną rozmowę przez Filla Fulla Chat widzowie poznają biografie i twórczość obu artystów. Wybierają tematy, pytania oraz odpowiedzi sterując rozmową między Fillą a Fullą. Za skrypt konwersacji posłużyły wspomnienia, dzienniki i osobista korespondencja obu twórców, dzieła i archiwalne zdjęcia.

Wystawa Filla | Fulla: Los artystów powstała w ramach projektu Made in Czechoslovakia, współprowadzonego przez Galerią Morawską z Brna. Projekt upamiętnia stuletnią rocznicę utworzenia Pierwszej Republiki Czechosłowackiej.

Aplikację zaprezentuje Philo van Kemenade – pochodzący z Amsterdamu projektant, technolog i edukator, który dzieli swój czas między laboratorium badawczo-rozwojowe Słowackiej Galerii Narodowej a studio projektowe Unfold Collective, w którym pomaga instytucjom kultury i markom opowiadać historie bazujące na doświadczeniu.

HackArt to hackathon, który odbył się w Muzeum Narodowym w Warszawie, w maju tego roku. Przez 2 dni 8 zespołów i niemal 40 uczestników opracowywało dla MNW pomysły oparte na sztucznej inteligencji, które miały za zadanie otwierać Muzeum i jego zasoby dla zwiedzających. Ewa Drygalska podzieli się doświadczeniami zebranymi podczas organizacji wydarzenia. Kilka pomysłów obecnie jest wprowadzanych do codziennej pracy muzeum – Ewa opowie o wyzwaniach związanych z implementacją takich projektów w instytucji.

Ewa Drygalska uzyskała doktorat na interdyscyplinarnych studiach Society-Environment-Technology na UJ. Wykłada na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury pomagając wdrażać nowe rozwiązania technologiczne i innowacje w obszar kultury i sztuki.
https://medium.com/new-technologies-in-museum

StoryCode Warsaw #17 | Bots for museums
Piątek, 7 grudnia, 2018, 19.00
Warsztat Warszawski, Plac Konstytucji 4
Spotkanie w języku angielskim.